„LEX PILOT” w mediach

LEX PILOTw mediach

04.05.2023

tvn24.pl Nowa pozycja Polski w rankingu wolności mediów. "Nie było znaczącej poprawy sytuacji"

W Światowym Indeksie Wolności Prasy 2023 (World Press Freedom Index), opracowanym przez Reporterów bez Granic, Polska znalazła się na 57. miejscu (awans o 9 miejsc r/r).

Uwagę autorów raportu przykuły kwestie zapisów tzw. lex pilot oraz działania KRRiT wobec mediów komercyjnych. „Względnie stabilny i niski wynik wskaźnika politycznego sygnalizuje, że rząd – tradycyjnie wrogo nastawiony do wolności prasy – nie zwiększył znacząco presji politycznej w 2022 r. Jednak władze podjęły ostatnio nowe polityczne próby bezprawnego ograniczenia wolności mediów.” - mówi Pavol Szalai, szef Biura Reporterów bez Granic ds. UE i Bałkanów.

wirtualnemdia.pl Liczba polskojęzycznych kanałów telewizyjnych ciągle rośnie

Portal przeanalizował sytuację stacji telewizyjnych w Polsce, gdzie ich liczba rośnie. W artykule znalazł się akapit o lex pilot. Portal przypomina o zapisach, które miały przyczynić się do likwidacji części kanałów tv przez m.in. wprowadzenie zapisów „a la carte” oraz przytacza wyniki raportu opracowanego na zlecenie PIKSEL przez firmę Arthur D. Little.


27.04.2023

telko.in PKE wycofane z Sejmu

Przypomniano, że rząd poprosił marszałek sejmu o wycofanie z prac legislacyjnych projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawy ją wprowadzającej. Autor zastanawia się, czy z projektu usunięte zostaną kontrowersyjne zapisy dotyczące rynku telewizyjnego i w jakim zakresie. Przytoczono uzasadnienie wniosku:

„Konieczność wycofania wskazanych powyżej projektów ustaw wynika z uwag i wątpliwości zgłoszonych do przedmiotowych aktów w toku prac parlamentarnych. Wycofanie projektów ustaw pozwoli na dokonanie dodatkowych analiz i uzgodnień oraz ponowne skierowanie projektowanych przepisów najpierw do rządowych prac legislacyjnych, a następnie ponownie do prac parlamentarnych.”


26.04.2023

biznes.newseria.pl RZĄD ROBI KROK W TYŁ - PROJEKT LEX PILOT - WYCOFANY Z SEJMU

Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego komentuje wycofanie się rządu z projektu Lex Pilot:

„Ustawa nie gwarantowała poprawy dostępu do informacji i nie miała żadnych realnych uzasadnień. BCC od początku sprzeciwiało się takiej ingerencji w prowadzenie działalności gospodarczej przez prywatne podmioty dostarczające obywatelom usługi telekomunikacyjne. Nie widzieliśmy w tym pomyśle poprawy dostępu do informacji, lecz próbę narzucenia odbiorcom usług państwowej telewizji, z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji. Wyrażamy nadzieję, że ta sprawa na tym się zakończy co będzie także z korzyścią dla wolności słowa w naszym kraju.”


21.04.2023

rp.pl Bogusław Chrabota: Lex pilot powróci

Komentarz Bogusława Chrabota redaktora naczelnego Rzeczpospolitej na temat Lex Pilot. Jego zdaniem rząd wyciągnął naukę po przegranych bataliach dotyczących Lex TVN oraz tzw. podatku medialnego i uznał, że bitwa o Lex Pilot też może przynieść porażkę. Zdaniem autora trzeba być ostrożnym bo Lex Pilot w jakiejś formie w przyszłości powróci.


20.04.2023

rmf24.pl KIKE 2023. Polscy operatorzy walczą o dostęp do środków unijnych na budowę sieci internetowych

W publikacji zauważono, że na konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej w Jachrance dominowały dwa główne tematy – wejście w życie nowej ustawy „Prawo komunikacji elektronicznej” oraz uruchomienie nowych środków Unii Europejskiej na budowę sieci światłowodowych w Polsce. Omówiono co się zmieni jeśli wejdzie w życie prawo będące następstwem wdrożenia dyrektywy Unii Europejskiej.

O zawiłościach we wprowadzaniu nowego prawa mówi w radiu RMF FM Jerzy Straszewski, prezes PIKE.

ceo.com.pl Komentarz Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w sprawie Lex Pilot

PIKE komentuje zapowiedź rządu nt. wyłączenia z przepisów wprowadzających PKE zmian do ustawy o Radiu i Telewizji (tzw. Lex Pilot). Podkreślono, że o całkowite odrzucenie tych zapisów branża apelowała od momentu ich pojawienia się w ustawie.

Jerzy Straszewski, Prezes PIKE:

„Zapowiedź wycofania się strony rządowej z zapisów Lex Pilot oznacza, że rząd wsłuchał się w głos przedsiębiorców - wygrał wolny rynek i polscy widzowie. Wskazywaliśmy na wiele negatywnych konsekwencji dla nadawców, operatorów, mediów lokalnych, a także dla abonentów, którzy na skutek Lex Pilot musieliby płacić więcej za uboższą ofertę programową. (…).”


19.04.2023

fakty.tvn24.pl Rząd wycofał się z ustawy lex pilot. "Krytyka tych rozwiązań była po prostu miażdżąca"

Serwis informuje, że rząd wycofał się lex pilot, czyli projektu który miał między innymi regulować kolejność kanałów telewizyjnych i zasady sprzedaży telewizji. Przypomniano, że przeciwko Lex Pilot protestowała branża telewizyjna, właściciele kablówek, operatorzy platform cyfrowych i eksperci.

wirtualnemedia.pl Rząd całkowicie rezygnuje z „Lex Pilot”. „Nie będzie w ogóle części dotyczącej telewizji”

Powołując się na wypowiedź Pawła Lewandowskiego, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów portal informuje, że przepisy wprowadzające Prawo Komunikacji Elektronicznej będą dotyczyć wyłącznie rynku telekomunikacyjnego. Tym samym propozycje nazwane przez branżę Lex Pilot całkowicie trafią do kosza.


18.04.2023

telko.in Rząd zbudował większość w komisji cyfryzacji. Przepchnie PKE?

W publikacji znajduje się wypowiedź Pawła Lewandowskiego, wiceministra cyfryzacji:

„Bardzo niedobrze się stało, że sejmowa komisja cyfryzacji zadecydowała o oddaleniu bez czytania projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawy wprowadzającej. Bez merytorycznej dyskusji odroczono przyjęcie bardzo ważnego aktu, do którego wdrożenia obliguje Polskę prawo europejskiej.”

Przypomniano, że w marcu sejmowa Komisja Cyfryzacji głosami opozycji zadecydowała o odrzuceniu projektu PKE. Serwis informuje, że Rząd zbudował w sejmowej komisji większość, co powinno mu zapewnić powodzenie w kolejnym głosowaniu - dysponuje 11 głosami wobec 10 głosów opozycji.


13.04.2023

biqdata.wyborcza.pl Wybory 2023. Nie chowaj babci pilota, namów ją na wymianę dekodera

W kontekście wyborów i dostępu do informacji zwrócono uwagę na przywileje telewizji publicznej czyli miliardy które pompuje w telewizję PiS oraz trzeci multipleks (ze stacjami telewizji publicznej, takimi jak TVP 1, TVP 2 i TVP Info), który został pozostawiony w starym systemie do końca 2023 r. - pozostałe multipleksy z kanałami komercyjnymi musiały przejść na nowy standard do czerwca 2022 r. Odbiór kanałów w nowej jakości w przypadku części odbiorców wymagał zakupu nowego dekodera lub nowego telewizora. Zauważono, że sytuacja z dostępem do kanałów mogła się jeszcze dodatkowo zmienić przez procedowanie projektu Lex Pilot.


12.04.2023

wirtualnemedia.pl TVN24 i Polsat News znikną z pakietów? Resort cyfryzacji tłumaczy propozycje zmian

Publikacja nt. modyfikacji projektu ustawy  Lex Pilot. Jedna z rządowych poprawek zakłada, że kanały informacyjne będą musiały być oferowane „a la carte”. KPRM wyjaśnia, że TVP Info, TVN24, Polsat News, będą mogły być oferowane w pakietach, natomiast zmiana polega na tym, że operator został zobowiązany do ich oferowania także pojedynczo.


07.04.2023

press.pl Rząd reaktywował urząd ministra cyfryzacji, ale nadal brak jasnej polityki dotyczącej tej dziedziny

Janusz Cieszyński został powołany na stanowisko ministra cyfryzacji. Na razie nie wiadomo, czy powróci też odrębne ministerstwo cyfryzacji, czy też prace dotyczące cyfryzacji nadal będą toczyły się w obrębie KPRM. Branża nie spodziewa się, że powołanie Janusza Cieszyńskiego przełoży się na konkretne zmiany dla rynku. Przypomniano, że przedstawiciele sektora medialnego i telekomunikacyjnego narzekali m.in. na tryb procedowania przez rząd i jego dział cyfryzacji zmian związanych z Prawem komunikacji elektronicznej oraz przepisów je wprowadzających - Lex Pilot.


05.04.2023

polityka.co.pl Władza nie ustawi nam kanałów na pilotach do TV. Lex Pilot odrzucone w komisji sejmowej!

Sejmowa Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła Lex Pilot. To jednak niekoniecznie koniec wzbudzającego wiele dyskusji projektu, ponieważ podjęta przez komisję decyzja może jeszcze zostać unieważniona przez Sejm. Wtedy projekt na powrót pojawi się w komisji.


 03.04.2023

signs.pl Ustawa „lex pilot” odrzucona

Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego komentuje decyzje Sejmowej Komisji Cyfryzacji dotyczącą odrzucenia projektu Lex Pilot:

Odrzucenie przez Komisję Sejmową ds. Cyfryzacji projektu ustawy Lex Pilot jest bardzo dobrą wiadomością. BCC od początku sprzeciwiało się takiej ingerencji w prowadzenie działalności gospodarczej przez prywatne podmioty dostarczające obywatelom usługi telekomunikacyjne. Nie widzieliśmy w tym pomyśle poprawy dostępu do informacji, lecz próbę narzucenia odbiorcom usług państwowej telewizji, z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji. Wyrażamy nadzieję, że ta sprawa na tym się zakończy co będzie także z korzyścią dla wolności słowa w naszym kraju.”

press.pl Rząd chce kanały newsowe w modelu à la carte. Twierdzi, że zapewni to dostęp do informacji

Wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udostępnił redakcji press.pl dokładną treść ostatniej, złożonej przez rząd poprawki. Wynika z niej, że rząd chce wprowadzić model à la carte, ale już tylko dla kanałów newsowych co uzasadnia chęcią zapewnienia swobodnego i powszechnego dostępu do informacji, zgodnie z wyborem samych odbiorców.


30.03.2023

nadmorski24.pl Komisja odrzuciła szkodliwe przepisy lex pilot

Członkowie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzucili przepisy lex pilot. Komentarza w tej sprawie udzielił Jerzy Straszewski, Prezes PIKE:

„Od początku apelowaliśmy o wyrzucenie szkodliwych zapisów, których wejście w życie zepsułoby bardzo dobrze funkcjonujący rodzimy rynek płatnej telewizji, będący jednym z najtańszych w Europie. Zwracaliśmy uwagę na to, że proponowane zmiany nikomu nie przyniosą korzyści, także abonentom, którzy ponieśliby wyższe koszty. (…).”


29.03.2023

onet.pl Jak przepchnąć "lex pilot"? PiS nie ma pomysłu

Ustawa Lex Pilot została odrzucona przez komisję cyfryzacji i jak czytamy wróci na najbliższe posiedzenie Sejmu, gdzie PiS nie zgodzi się na rekomendację o odrzuceniu. Media przewidują, że ustawa trafi do komisji gdzie kolejne głosowanie PiS prawdopodobnie znowu przegra. Partia rządząca będzie miała dwa wyjścia. Albo "dorzuci" posłów do komisji tak, żeby mieć większość, albo na jakiś czas odłoży prace nad ustawą.

rp.pl Lex Pilot: projekty ustaw odrzucone przez posłów

Przedstawiciel KPRM zgłosił 50 poprawek do projektów ustaw dla rynków telekomunikacyjnego i telewizyjnego. Kluczowe zmiany oznaczały wycofanie się rządu z Lex Pilot. Mimo zapowiedzi poprawek, posłowie opozycji złożyli wnioski o odrzucenie rządowych projektów: ustawy wprowadzającej i ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej. Komisja przyjęła oba wnioski.


28.03.2023

technologia.dziennik.pl "Lex pilot" bez promowania TVP. Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych przepisów

Dziennika Gazeta Prawna informuje, że rząd zamierza wycofać się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów w "lex pilot".

Powołując się na nieoficjalnie źródło podano, że strona rządowa rezygnuje z planów by TVP zajmowało pierwszych pięć miejsc w wykazie stacji każdego operatora.Zapowiedziano również, żena środowym posiedzeniu komisji cyfryzacji z projektu ustawy w PKE mają zostać wycofane uprawnienia dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do powiększania listy stacji must carry.


24.03.2023

press.pl Prywatne telewizje lokalne na politykę przeznaczają 40 proc. czasu antenowego. I dzielą go sprawiedliwie

Powołując się na ankietę, którą wśród telewizji lokalnych w marcu przeprowadziła PIKE poinformowano, że prywatne telewizje lokalne na publicystykę i politykę poświęcają nawet 40 proc. czasu antenowego, po równo dzieląc go pomiędzy polityków różnych opcji. Przedstawiciele telewizji lokalnych ostrzegają przy tym, że proponowana przez rząd ustawa pilotowa może doprowadzić do likwidacji wielu lokalnych kanałów, przez co stracą nie tylko widzowie, ale też politycy.


23.03.2023

prawo.pl Fundacja Helsińska: Lex pilot godzi w wolność wypowiedzi i spowoduje nierówne wybory

W publikacji zwrócono uwagę, że w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ustawa Lex Pilot stanowi niedopuszczalną na gruncie prawa polskiego i międzynarodowego ingerencję w wolność wypowiedzi, obejmując wolność otrzymywania i przekazywania informacji. Stanowi też niebezpieczną formę faworyzowania telewizji publicznej nad innymi, komercyjnymi mediami przez organy państwowe. I może wpłynąć negatywnie na wynik wyborów.

07.04.2023

press.pl Rząd reaktywował urząd ministra cyfryzacji, ale nadal brak jasnej polityki dotyczącej tej dziedziny

Janusz Cieszyński został powołany na stanowisko ministra cyfryzacji. Na razie nie wiadomo, czy powróci też odrębne ministerstwo cyfryzacji, czy też prace dotyczące cyfryzacji nadal będą toczyły się w obrębie KPRM. Branża nie spodziewa się, że powołanie Janusza Cieszyńskiego przełoży się na konkretne zmiany dla rynku. Przypomniano, że przedstawiciele sektora medialnego i telekomunikacyjnego narzekali m.in. na tryb procedowania przez rząd i jego dział cyfryzacji zmian związanych z Prawem komunikacji elektronicznej oraz przepisów je wprowadzających - Lex Pilot.


05.04.2023

polityka.co.pl Władza nie ustawi nam kanałów na pilotach do TV. Lex Pilot odrzucone w komisji sejmowej!

Sejmowa Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła Lex Pilot. To jednak niekoniecznie koniec wzbudzającego wiele dyskusji projektu, ponieważ podjęta przez komisję decyzja może jeszcze zostać unieważniona przez Sejm. Wtedy projekt na powrót pojawi się w komisji.


03.04.2023

signs.pl Ustawa „lex pilot” odrzucona

Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego komentuje decyzje Sejmowej Komisji Cyfryzacji dotyczącą odrzucenia projektu Lex Pilot:

Odrzucenie przez Komisję Sejmową ds. Cyfryzacji projektu ustawy Lex Pilot jest bardzo dobrą wiadomością. BCC od początku sprzeciwiało się takiej ingerencji w prowadzenie działalności gospodarczej przez prywatne podmioty dostarczające obywatelom usługi telekomunikacyjne. Nie widzieliśmy w tym pomyśle poprawy dostępu do informacji, lecz próbę narzucenia odbiorcom usług państwowej telewizji, z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji. Wyrażamy nadzieję, że ta sprawa na tym się zakończy co będzie także z korzyścią dla wolności słowa w naszym kraju.”

press.pl Rząd chce kanały newsowe w modelu à la carte. Twierdzi, że zapewni to dostęp do informacji

Wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udostępnił redakcji press.pl dokładną treść ostatniej, złożonej przez rząd poprawki. Wynika z niej, że rząd chce wprowadzić model à la carte, ale już tylko dla kanałów newsowych co uzasadnia chęcią zapewnienia swobodnego i powszechnego dostępu do informacji, zgodnie z wyborem samych odbiorców.


30.03.2023

nadmorski24.pl Komisja odrzuciła szkodliwe przepisy lex pilot

Członkowie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzucili przepisy lex pilot. Komentarza w tej sprawie udzielił Jerzy Straszewski, Prezes PIKE:

„Od początku apelowaliśmy o wyrzucenie szkodliwych zapisów, których wejście w życie zepsułoby bardzo dobrze funkcjonujący rodzimy rynek płatnej telewizji, będący jednym z najtańszych w Europie. Zwracaliśmy uwagę na to, że proponowane zmiany nikomu nie przyniosą korzyści, także abonentom, którzy ponieśliby wyższe koszty. (…).”


29.03.2023

onet.pl Jak przepchnąć "lex pilot"? PiS nie ma pomysłu

Ustawa Lex Pilot została odrzucona przez komisję cyfryzacji i jak czytamy wróci na najbliższe posiedzenie Sejmu, gdzie PiS nie zgodzi się na rekomendację o odrzuceniu. Media przewidują, że ustawa trafi do komisji gdzie kolejne głosowanie PiS prawdopodobnie znowu przegra. Partia rządząca będzie miała dwa wyjścia. Albo "dorzuci" posłów do komisji tak, żeby mieć większość, albo na jakiś czas odłoży prace nad ustawą.

rp.pl Lex Pilot: projekty ustaw odrzucone przez posłów

Przedstawiciel KPRM zgłosił 50 poprawek do projektów ustaw dla rynków telekomunikacyjnego i telewizyjnego. Kluczowe zmiany oznaczały wycofanie się rządu z Lex Pilot. Mimo zapowiedzi poprawek, posłowie opozycji złożyli wnioski o odrzucenie rządowych projektów: ustawy wprowadzającej i ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej. Komisja przyjęła oba wnioski.


28.03.2023

technologia.dziennik.pl "Lex pilot" bez promowania TVP. Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych przepisów

Dziennika Gazeta Prawna informuje, że rząd zamierza wycofać się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów w "lex pilot".

Powołując się na nieoficjalnie źródło podano, że strona rządowa rezygnuje z planów by TVP zajmowało pierwszych pięć miejsc w wykazie stacji każdego operatora.Zapowiedziano również, żena środowym posiedzeniu komisji cyfryzacji z projektu ustawy w PKE mają zostać wycofane uprawnienia dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do powiększania listy stacji must carry.


24.03.2023

press.pl Prywatne telewizje lokalne na politykę przeznaczają 40 proc. czasu antenowego. I dzielą go sprawiedliwie

Powołując się na ankietę, którą wśród telewizji lokalnych w marcu przeprowadziła PIKE poinformowano, że prywatne telewizje lokalne na publicystykę i politykę poświęcają nawet 40 proc. czasu antenowego, po równo dzieląc go pomiędzy polityków różnych opcji. Przedstawiciele telewizji lokalnych ostrzegają przy tym, że proponowana przez rząd ustawa pilotowa może doprowadzić do likwidacji wielu lokalnych kanałów, przez co stracą nie tylko widzowie, ale też politycy.


23.03.2023

prawo.pl Fundacja Helsińska: Lex pilot godzi w wolność wypowiedzi i spowoduje nierówne wybory

W publikacji zwrócono uwagę, że w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ustawa Lex Pilot stanowi niedopuszczalną na gruncie prawa polskiego i międzynarodowego ingerencję w wolność wypowiedzi, obejmując wolność otrzymywania i przekazywania informacji. Stanowi też niebezpieczną formę faworyzowania telewizji publicznej nad innymi, komercyjnymi mediami przez organy państwowe. I może wpłynąć negatywnie na wynik wyborów.

20.03.2023

weekendfm.pl „Ta ustawa jest niepotrzebna”. Założyciel chojnickiej Telewizji Kablowej Petrus komentuje projekt ustawy „lex pilot”

Gościem porannej rozmowy w Weekend FM był Piotr Granowski, założyciel jednej z pierwszych telewizji kablowych w Polsce. Tłumaczył co wprowadzenie zapisów Lex pilot oznaczałoby dla wielu mieszkańców regionu, którzy korzystają z kablówek. Jego zdaniem jest to zupełnie niepotrzebna ustawa, a wręcz szkodliwa, zarówno dla Abonentów, jak i też dla Operatorów oraz prywatnych Nadawców.


15.03.2023

isportal.pl FG Time: droga do cyfrowej Europy

Podczas drugiego dnia Forum Gospodarczego TIME referenci i paneliści omawiali zagadnienia dotyczące cyfrowej Europy. Poruszano tematy dotyczące nowych aktów prawnych, regulacji i zdarzeń geopolitycznych. Portal informuje, że Tomasz Opolski, zastępca dyrektora w Departamencie Telekomunikacji KPRM, próbował wyjaśnić wątpliwości związane z nowelizacją prawa.

„Dyrektywa unijna wiąże nas, co do celu, bez wskazywania konkretnych środków. Odpowiadamy na potrzeby rynku, a nacisk kładziemy na ochronę konsumenta. Przepisy powstają w dialogu z branżą, żeby były one dla operatorów akceptowalne. W nowej wersji „Lex pilot” też adresujemy opinie, które do nas wpłynęły.”


13.03.2023

itreseller.com.pl „Ku cyfrowej dekadzie” - Liderzy organizacji branżowych komentują priorytety na rok 2023

Liderzy organizacji branżowych przedstawiają priorytety na najbliższe miesiące. Ich zdaniem najważniejsze są dobre przepisy i ograniczanie regulacji. Odniesiono się również do Lex Pilot:

„Do najważniejszych zjawisk w Polsce zdaniem operatorów należy dalsze pogłębianie stopnia regulacji rynku telko – najbardziej przeregulowanego sektora rynku w Polsce – w miejsce oczekiwanej deregulacji. Szczególny przykład stanowi tak zwane Lex pilot, czyli próba ręcznego sterowania rynkiem nadawców telewizyjnych.”


10.03.2023

wiadomosci.onet.pl Lex pilot będzie słono kosztować. Miliony klientów zapłacą więcej

Media informują, że proponowana przez rząd tzw. ustawa pilotowa może skutkować koniecznością wymiany prawie 10 mln dekoderów. Powołując się na zrzeszającą m.in. operatorów telewizyjnych Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej podano, że koszt takiej operacji to prawie 5 mld zł. Jerzy Straszewski, prezes PIKE wyjaśnia, dlaczego wprowadzenie telewizji hybrydowej jak i modelu à la carte to dla operatorów duży problem.

wirtualnemedia.pl Reporterzy bez Granic alarmują: Niezależne media w Polsce zagrożone

Reporterzy bez Granic, organizacja monitorująca wolność prasy na świecie, wydała rezolucję, w której alarmuje, że - jej zdaniem - polski rząd w ostatnich miesiącach coraz mocniej zagraża niezależnym mediom. Chodzi m.in. o wszczęte postępowania regulacyjne przeciwko trzem niezależnym mediom – TVN, TOK FM i Radiu ZET.

Zaniepokojenie Reporterów bez Granic budzi także tzw. ustawa pilotowa.


9.03.2023

wirtualnemedia.pl PIKE: 10 mln dekoderów w Polsce do wymiany

wnp.pl Mamy 10 mln dekoderów do wymiany. To będzie kosztować miliardy złotych

Powołując się na szacunki PIKE, media informują, że wymiana prawie 10 mln dekoderów spowodowana przez Lex Pilot może kosztować ok. 5 mld zł.


08.03.2023

tvswietokrzyska.pl Gdzie jest pilot? Wysłuchanie publiczne w sprawie Lex Pilot

W publikacjach pojawiają się wypowiedzi organizacji biorących udział w wysłuchaniu publicznym. Podkreślono, że celem wysłuchania było przedstawienie skutków wprowadzenia planowanych w ustawie zmian. Podsumowano, że branża zrzeszająca m.in. operatorów i nadawców telewizyjnych jest przeciwna wprowadzeniu Lex Pilot. W tej sprawie mówi jednym głosem i apeluje o wycofanie wszystkich szkodliwych dla rynku przepisów oraz transparentny dialog z sektorem.


07.03.2023

polityka.pl Lex pilot. Członek KRRiT: Ustawą chce się podsunąć ludziom to, czego oni nie chcą

Wywiad z Tadeuszem Kowalskim, medioznawcą i członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nt. wysłuchania publicznego w sprawie Lex Pilot. Zwraca uwagę, że podczas wysłuchania powszechny był postulat wycofania z proponowanej nowelizacji artykułu 10 kodeksu oraz, że  argumentów za tym było bardzo wiele. Mówi też o lokalnych stacjach, które najbardziej ucierpią na zmianach.


07.03.2023

wiadomosci.onet.pl Lex pilot pod ostrzałem. "Po wyborach TVP znajdzie się w rękach opozycji"

Dziennikarz zauważa, że podczas wysłuchania publicznego w sprawie ustawy Lex Pilot większość uczestników spotkania krytykowała zaproponowane przez rząd przepisy. Wśród zarzutów przeciwko Lex Pilot pojawił się m.in. argument, że te przepisy uderzą głównie w lokalne media. Zebrani zaznaczyli też, że nowa ustawa może być elementem zbliżającej się kampanii wyborczej i ma pomóc partii rządzącej w zwycięstwie. W publikacji znajdują się komentarze przedstawicieli branży m.in. Jerzego Straszewskiego, prezesa PIKE, zrzeszającej operatorów telewizyjnych.

wirtualnemedia.pl Krytyka „Lex Pilot” w czasie wysłuchania publicznego. „Zabijanie lokalnych mediów”

next.gazeta.pl Burza w Sejmie w sprawie "lex pilot", ponad 200 wystąpień. Branża medialna apeluje do rządu

Portal opublikował relacje z wysłuchania publicznego w sprawie ustawy Lex Pilot, które odbyło się wczoraj w Sejmie.

Uczestnicy wysłuchania podkreślali, że projekt uderzy nie tylko w operatorów płatnej telewizji, ale także w lokalne media. Tym samym pozbawi mieszkańców ważnego źródła informacji.


06. 03.2023

Dziennik Gazeta Prawna: O inwigilacji i telewizji

gazetaprawna.pl O inwigilacji i telewizji. W Sejmie wysłuchanie publiczne w sprawie przechowywania danych o klientach

Publikacja w której przypomniano, że 6 marca, odbędzie się wysłuchanie publiczne kontrowersyjnych projektów ustaw, w tym Lex Pilot.

Autorka zwraca uwagę, że przeciwko zapisom Lex Pilot występuje min. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. Cytowany Jerzy Straszewski, prezes PIKE wyjaśnia skutki wprowadzenia planowanych w ustawie zmian.

fakty.tvn24.pl W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie lex pilot

Materiał nt. wysłuchania publicznego w sprawie lex pilot. Cytowano m.in. Jerzego Straszewskiego, prezesa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, który komentuje, że ustawa „burzy to co budowaliśmy przez 30 lat.”

wyborcza.pl Lokalne telewizje czują się zagrożone. Wysłuchanie publiczne w Sejmie ws. "lex pilot"

Branża operatorów i nadawców telewizyjnych jest przeciwna wprowadzeniu Lex Pilot i w tej sprawie mówi jednym głosem. Siły połączyli m.in. szefowie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Związku Pracodawców Prywatnych Mediów "Lewiatan", Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Forum Konsumentów.

wlkp24.info „LEX PILOT” w Sejmie. W poniedziałek odbyło się wysłuchanie publiczne

W poniedziałek odbyło się wysłuchanie publiczne w związku z projektem zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Podano, że w odczytaniu projektu wzięli udział przedstawiciele lokalnych mediów z całej Polski oraz osoby z PIKE. Przypomniano, że PIKE przygotowała w grudniu list otwarty w tej sprawie. W publikacji zamieszczono link do treść listu.


05.03.2023

faktypilskie.pl Pilot z dostępem do propagandy

Felieton Mariusza Szalbierza, redaktora naczelnego Faktów Pilskich nt. Lex Pilot. Podkreśla, że ponad 70 proc. Polaków sprzeciwia się ustawie, która ma m.in. uregulować domyślną kolejność kanałów u dostawców telewizji. W opinii Mariusza Szalbierza, Lex Pilot to kolejna próba zapanowania nad sferą telewizji komercyjnej, gdzie rządzących - niczym cierń w oku - uwiera niewygodny im przekaz informacyjny.

fakty.tvn24.pl W Sejmie ma odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie lex pilot

Wysłuchanie publiczne w sprawie Lex Pilot to pierwsza okazja, by wpływ na to co stanie się z ustawą miała strona społeczna. Na wysłuchanie zgłosiło się blisko 200 przedstawicieli organizacji branżowych, operatorów oraz nadawców, w tym telewizji lokalnych. Agnieszka Plencler, prezeska Forum Konsumentów komentuje, że większość organizacji wybiera się do Sejmu ze stanowiskiem, żeby natychmiast zastopować dalsze prace nad lex pilot.


03.03.2023

satkurier.pl Media lokalne aktywnie informują o skutkach Lex Pilot [wideo]

Media zauważają, że autorem zwycięskiego spotu informującego o Lex Pilot jest Wielkopolska Telewizja Kablowa. Materiał „Wolność wyboru”, powstał w ramach konkursu, zorganizowanego przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, którego celem było nagłośnienie szkodliwości nowych regulacji. Spot jest emitowany u lokalnych nadawców. W konkursie wyróżniono także spot telewizyjny „Stop Lex Pilot” przygotowany przez TV Police.


O2.03.2023

wirtualnemedia.pl Duże zainteresowanie konsultacjami KRRiT. Do MUX-8 chce trafić kanał narodowców

Publikacja nt. konkursu dotyczącego ósmego multipleksu po tym jak Telewizja Polska zrezygnowała z emisji TVP Kultura i TVP Kobieta w ramach MUX-8 (zostały przeniesione na MUX-6). 

Portal zwraca również uwagę, że niedługo może zostać przegłosowana ustawa nazywana Lex Pilot, która utrudni funkcjonowanie sieciom kablowym i platformom cyfrowym. Jeśli podniosą znacząco ceny, to naziemna telewizja może wrócić do łask części odbiorców.


01.03.2023

Press: Media w ciekawych czasach

Publikacja nt. zmian i niepewności z którymi mierzy się rynek mediów i reklamy. Autorka odnosi się również do ustawy Lex Pilot:

„Jeśli wejdzie w życie Lex Pilot, o kolejności kanałów na dekoderach sieci kablowych i platform cyfrowych będzie decydował ustawodawca. (…). Trwają konsultacje społeczne tego projektu - w branży telewizyjnej jest on jednoznacznie krytykowany jako ograniczający różnorodność i konkurencję. Dla TVN i Polsatu wejście w życie Lex Pilot to realne ryzyko utraty dużej części widowni, przede wszystkim stacji tematycznych, których marki nie są tak silne jak głównych anten.”


25.02.2023

onet.pl Hubert Urbański: Były lata kompletnie dla mnie bezrobotne. Człowiek musi sam wstać, otrzepać się i iść dalej [WYWIAD]

Wywiad z Hubertem Urbańskim, w którym komentuje m.in. ustawę Lex Pilot:

„To kolejny etap betonowania na siłę pozycji mediów publicznych, uzyskiwania niby lepszej pozycji wobec widzów za pomocą trików, przegłosowanych gdzieś o pierwszej w nocy, dopisanych na kolanie, kiedy część spała, część nie wiedziała, że jest głosowanie i nagle budzimy się w innej rzeczywistości. Cwaniacki sposób uprawiania polityki.”

W monitoringu poniższa publikacja pojawiła się 28.02.2023 r., ale ukazała się styczniowym numerze TV-Sat-Magazyn:

TV-Sat-Magazyn: Na Lex Pilot najbardziej stracą abonenci Cały rynek jednym głosem przeciwko # LexPilot

W publikacji zwrócono uwagę na szkodliwość zmian proponowanych w Lex Pilot. Podkreślono m.in., że doprowadzą do wyższych opłat za telewizję, do pogorszenia jakości kanałów i ograniczą bogactwo wyboru. Poinformowano również, że największy koszt proponowanych w Lex Pilot zmian, nie tylko w wymiarze finansowym, poniosą klienci i polscy przedsiębiorcy. Operatorzy szacują, że zmiany dotkną 10 mln gospodarstw domowych.


24.02.2023

wtk.pl Najnowszy odcinek: Otwarta Antena: Ustawa "Lex Pilot". Co dalej?

Gośćmi w programie poznańskiej telewizji WTK byli Jadwiga Emilewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Waldy Dzikowski (Koalicja Obywatelska) oraz Jerzy Straszewski (prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej). Tematem debaty była ustawa Lex Pilot. Jadwiga Emilewicz komentowała, że tak duża ingerencja w rynek powinna być poprzedzona rozmowami ze wszystkimi partnerami, uczestnikami rynku. Liczy na dużą korektę zapisów. Informuje, że wielu posłów jest zdziwionych poprawką i nie popiera ich.

Jerzy Straszewski mówił m.in. o zagrożeniach jakie niesie za sobą Lex Pilot. Przekonywał również, że jesteśmy krajem w którym telewizje kablowe, satelitarne i naziemne są w dobrej kondycji zatem nie zmienia się rynku który dobrze funkcjonuje.

Waldy Dzikowski tłumaczył dlaczego Lex Pitot chwieje rynkiem i komu zaszkodzi najbardziej.


21.02.2023

telko.in PIIT: aukcja 5G i wdrożenie PKE to największe wyzwania dla operatorów w tym roku

Zdaniem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji największym w tym roku wyzwaniem dla branży telekomunikacyjnej w Polsce będzie wdrożenie Prawa Komunikacji Elektronicznej (PKE) oraz aukcja 5G.

Marta Brzoza i Mirosław Śmiałek, wiceprezesi Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), zwrócili uwagę na uchwalane PKE, które stanowi implementację unijnego kodeksu łączności elektronicznej do prawa krajowego. Akt ma stanowić „szeroko rozumiane otoczenie prawno-regulacyjne działalności przedsiębiorców, operatorów i podmiotów zajmujących się dostarczaniem usług łączności elektronicznej, a sześciomiesięczny termin wdrożenia będzie stanowił bardzo duże wyzwanie dla całej branży w 2023 r.”

„Niestety istotna część nowych regulacji została wprowadzona do tego projektu przez stronę rządową w ostatniej chwili, tj. na etapie kierowania dokumentu do parlamentu. Mamy na myśli część dotyczącą usług telewizyjnych (tzw. Lex Pilot), która nigdy nie była przedmiotem prawie trzyletnich prac nad PKE i ustawą wprowadzającą oraz ich konsultacji z rynkiem. Uważamy, że istotna część proponowanych w zakresie Lex Pilot przepisów, nie wynika z EKŁE i nie powinna być procedowana w ramach procesu legislacyjnego związanego z PKE oraz ustawy wprowadzającej. W ocenie branży przepisy mające tak rewolucyjny wpływ na rynek i ukształtowany model jego funkcjonowania, wymagają szerokich konsultacji społecznych” – zauważają wiceprezesi PIIT.

W materiale podano dane z raportu PMR Market Experts, gdzie szacunkowa wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego w 2022 r. wynosiła 42,2 mld zł i w tym roku ma wynieść do 43,5 mld zł.

telewizjatvt.pl Adam Gawęda (PiS) i Krzysztof Gadowski (PO) o ustawie Lex Pilot. Czy wpłynie na wybory parlamentarne?

W studiu telewizji regionalnej politycy dyskutowali o planowanych zmianach w ustawie (zapisy Lex Pilot). Poseł PiS argumentował, że proponowana kolejność na pilotach pomoże Polakom np. w hotelach, gdzie mogą w sposób uporządkowany znaleźć swoje programy. Dodał, że w TVP mogą gościć politycy wszystkich partii.

Krzysztof Gadowski odpowiedział, że zbliżamy się do czasów, gdy była jedna telewizja. Zwrócił też uwagę, że zbliżają się wybory a na 5 pierwszych kanałach ma nadawać TVP.

W rozmowie wspomniano o planowanym na 6 marca wysłuchaniu publicznym ustawy PKE z Lex Pilot.

echo24.tv Granowska ostro o Czarnku: wszystko chce robić przekrętami

Wywiad wideo z Renatą Granowską posłanką KO i wiceprezydent Wrocławia, która wypowiedziała się m.in. o Lex Pilot. Jej zdaniem, jeżeli pierwsze 5 kanałów ma być telewizji publicznej to świadczy o tym, że PIS bardzo mocno chce zindoktrynować i „wepchać” ludziom telewizję publiczną. Zwróciła uwagę na jej zdaniem słuszne obawy lokalnych telewizji, które mogą stracić na Lex Pilot.


20.02.2023

echo24.tv Tracz o willi plus. Kolejna afera PiS (od 6:02)

Rozmowa z posłanką KO Małgorzatą Tracz z Zielonych w programie „W pajęczynie pytań” portalu echo24.pl. Zdaniem posłanki, rządzący programując piloty Polakom, ponieważ chcą manipulować ludźmi. Dodała, że zmiany uderzą w osoby starsze, a dodatkowo ucierpią media lokalne, które mogą nie być wybierane przez abonentów, jeśli programy będą kupowane indywidualnie. Zwróciła uwagę na zwycięstwo opozycji na komisji cyfryzacji, gdzie udało się przegłosować wniosek o wysłuchanie publiczne. Podkreśliła, że wiąże duże nadzieje z wysłuchaniem, tym bardziej, że mają pojawić się na nim przedstawiciele wielu branż, organizacji i instytucji.


17.02.2023

publica.pl Polska orwellowska?

Autorki artykułu podkreślają, że planowane zmiany w Prawie Komunikacji Elektronicznej są niezgodne z prawem unijnym i zasadami państwa prawa. Piszą też o regulacjach zwanych Lex Pilot. „ (…)  jednymi z pierwszych kontrowersji wokół lex pilot były przepisy uprzywilejowujące telewizję publiczną poprzez umieszczenie na pierwszych kanałach TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info. Przyjęcie PKE w takim kształcie prowadziłoby więc do jawnej dyskryminacji stacji komercyjnych, naruszenia uczciwej konkurencji na rynku oraz pogwałcenia zasady pluralizmu mediów. Wszystko to celem ściślejszego nadzoru przepływu informacji i kształtowania charakteru ich przekazu medialnego”.

dziennikmetropolii.pl Posłowie KO o „Lex Pilot”. Czy leci z nami pilot?

Dziennikarz przypomniał o temacie Lex Pilot przy okazji konferencji prasowej polityków KO, na której mówili oni o negatywnych skutkach planowanych przez rządzących zmian w ustawie.

Portal przytoczył wypowiedzi Jana Grabca z Sejmowej Komisji Cyfryzacji dotyczące tego, że PiS chce przed wyborami zaprogramować wszystkie piloty w Polsce oraz Juliusza Brauna, byłego szefa KRRiT o tym, że media to ważne narzędzie dla PiS, zwłaszcza przed wyborami.


16.02.2023

wnp.pl Posłowie KO zachęcają do udziału w wysłuchaniu publicznym w sprawie tzw. lex pilot

W czwartek w Katowicach posłowie KO Grzegorz Napieralski, Ewa Kołodziej i Mateusz Bochenek zorganizowali konferencję prasową na temat Lex Pilot. Poinformowali o ogromnym zainteresowaniu zaplanowanym wysłuchaniem publicznym ustawy, które jest planowane na 6 marca. Chęć udziału w posiedzeniu zgłaszają m.in. organizacje branżowe i pozarządowe, operatorzy telekomunikacyjni i przedstawiciele rynku medialnego. Zachęcili wszystkie organizacje branżowe do wzięcia w nim udziału. Zdaniem posła Mateusza Bochenka PiS chce podporządkować sobie lokalne media. "Musimy przeciwstawiać się próbom zabierania wolności wypowiedzi, musimy walczyć o pluralizm, różnorodność" – mówił poseł.

portalsamorzadowy.pl Cios w lokalne media, społeczności, samorządy. Co zmieni lex pilot?

Portal podał, że wg badania Krajowego Instytutu Mediów, niemal 60 proc. widzów kablowych telewizji lokalnych to osoby w wieku 50+. Według Juliusza Marka, prezesa Stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne i założyciela Telewizji Elbląskiej, dla tych osób nawet najmniejsza zmiana w codziennych przyzwyczajeniach, może być problemem nie do rozwiązania. „Wystarczy, że przypadkiem na pilocie przełączone zostanie źródło sygnału z dekodera na inny i wiele osób już chce dzwonić do operatora, bo "telewizor się popsuł". Podobne telefony odbierają pracownicy operatorów, kiedy sami - z różnych powodów - zmieniają kolejność kanałów. U niektórych widzów takie zmiany mają tak duże znaczenie, że po prostu przestają oglądać część kanałów” - mówi Juliusz Marek. Jego zdaniem, wprowadzenie modelu telewizji a la carte spowoduje przede wszystkim wzrost cen za poszczególne kanały, które dotychczas kupowało się w pakiecie. „Przy wyższych cenach jest pewne, że widzowie będą wybierali kanały ogólnopolskie. To zuboży zakres możliwości odbioru różnych telewizji” - mówi Juliusz Marek.


15.02.2023

satkurier.pl PIKE: Lex Pilot to cios w lokalne media

Media piszą o skutkach Lex Pilot dla telewizji lokalnych. „Narzucenie pierwszych pięciu programów na pilocie, nawet jeśli dotyczy mniejszej liczby programów niż zakładał rządowy projekt przedstawiony w grudniu 2022 r. oraz wprowadzenie modelu telewizji a la carte, gdzie abonent będzie mógł kupić pojedyncze programy, są ogromnymi zagrożeniami dla dalszego funkcjonowania telewizji lokalnych. Abonenci prawdopodobnie w pierwszej kolejności będą wybierać popularne ogólnotematyczne kanały. W efekcie zmian z czasem widownia telewizji lokalnych będzie maleć, a co za tym idzie pod znakiem zapytania stanie dalsze funkcjonowanie lokalnych mediów i małych nadawców”. – mówi Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

„Telewizje lokalne, które utrzymują się z własnych pieniędzy i od lat pracowały na swoje pozycje na rynku, przyzwyczaiły abonentów, że programy lokalnych telewizji mają ustawione jako pierwsze na pilotach. Specyfika ich polega na tym, że zamieszcza się tzw. kanał planszowy, na którym wyświetlane są informacje o wydarzeniach, nowościach, ważne numery telefonów itp. To też kanał, na którym emitowane są transmisje z obrad rady powiatu, miasta, gminy. Dochodzą też dodatkowe pozycje kanałowe, na których realizujemy transmisję online z kościołów. Jeśli Lex Pilot wejdzie w życie to tego nie będzie albo będzie na odległych miejscach na pilotach. Dla osób starszych będzie to duży problem, bo to są ich źródła informacji. I nie zastąpią tego telewizje regionalne, ponieważ one nie będą zajmowały się tematami ważnymi dla danej miejscowości, jak np. otwarcie żłobka czy odcinka drogi itp. Ich to nie interesuje, a lokalna społeczność chce się o tym dowiedzieć. Do tego dojdzie kwestia strojenia telewizorów i dekoderów. Czeka nas całkowity chaos.” – mówi Bogdan Łaga, Prezes Telewizji Kablowej Chopin z Wejherowa.


14.02.2023

fakty.tvn24.pl Co Polacy sądzą o lex pilot? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna lex pilot wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Respondenci zostali zapytani, co sądzą o pomyśle, żeby władza decydowała o kolejności kanałów telewizyjnych w ich telewizorach. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się 71 proc. pytanych. Pomysł poparło 20 proc. a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 9 proc. respondentów. Eksperci alarmują m.in., że lex pilot to widmo bankructwa i poważne konsekwencje finansowe dla małych telewizji, kanałów tematycznych i dla dystrybutorów, którzy nie zdołają dostosować się do zmian. Cytowany jest m.in. Jerzy Straszewski z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej:

„Będzie to ograniczenie działalności gospodarczej operatorów telewizji kablowej, ale też nadawców, bo nie będą mieli dla kogo nadawać.”

tkn24.pl Rządowy zamach na telewizje kablowe i dostawców internetu? Przez LEX Pilot wszyscy zapłacą więcej?

Głos redakcji i telewizji TKN24 na temat ustawy lex pilot: „Jej wprowadzenie w życie w dłuższej perspektywie może oznaczać nawet zamknięcie naszej telewizji TKN24 w telewizji kablowej (bo operatorowi kablówki, którym jest KSM może nie opłacać się po prostu utrzymywać sieci kablowej w Końskich).”

Redakcja zwraca również uwagę, że za korzystanie z Internetu, bądź płatnej telewizji trzeba będzie więcej zapłacić i nie będzie się to przekładało na wzrost dostępności usługi i poprawienia jej jakości.

Na temat przepisów prawnych, którym będą musieli sprostać operatorzy mówią Paweł Wołoch – prezes zarządu Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza, oraz Karol Skupień – prezes zarządu Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej - goście programu „Zrozumieć Rynek”. Audycja została dołączona do publikacji.


13.02.2023

wiadomosci.onet.pl To w nich wymierzony jest lex pilot. "Sprawa jest oczywista, a moment nieprzypadkowy"

Wywiad z Adamem Szynolem, medioznawcą z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyjaśnia m.in. o co chodzi w ustawie Lex pilot: „Lex pilot jest wymierzony w tych, którzy nieco rzadziej oglądają telewizję i przede wszystkim w odbiorców starszych, którzy nie ze wszystkimi technikaliami sobie poradzą. Włączą pierwszy kanał, przerzucą na kilka kolejnych i wszędzie tam będzie ten sam przekaz. Nadzieją się na propagandę, na kontrolowane treści. O to w tym chodzi.” W ocenie Adama Szynola ustawa w obecnym kształcie jest nie do przyjęcia i nie sądzi on by ta przeszła:

przegladdziennikarski.pl Równia pochyła

Autor wyjaśnia sposób finansowania w Polsce mediów państwowych i publicznych. Omawia również jak na przestrzeni lat zmieniał się poziom zaufania do mediów państwowych. Powołuje się na wydaną we wrześniu 2021 r. przez Centrum Badań Opinii Społecznej, ocenę wiarygodności telewizyjnych programów informacyjnych i publicystycznych. Komentuje, że z załączonych zestawień rysuje się obraz bardzo niekorzystny dla TVP SA, której programy od lat nieustannie tracą na wiarygodności. Dziennikarz zaznacza, że w styczniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy nazywanej „Lex Pilot”, do którego RPO ma wątpliwości co do jego zgodności z Konstytucją. Podsumowuje, że wolnego konkurencyjnego rynku mediów nie ma już na Węgrzech. I tak też stać się może w Polsce.


10.02.2023

brandsit.pl Posłowie umożliwili dyskusję nad ustawą Lex Pilot. Co dalej z telewizją?

W artykule poinformowano o planowanym na 6 marca wysłuchaniu publicznym ustawy Lex Pilot.

„Umożliwienie wysłuchania publicznego, jest jednym z kroków o jakie od wielu tygodni zabiegaliśmy. Dotychczas strona rządowa unikała debaty nad zgłoszonymi w listopadzie zmianami, kompletnie zmieniającymi dobrze funkcjonujący i będący jednym z najtańszych w Europie rynek płatnej telewizji. Mamy nadzieję, że liczne argumenty przytaczane przez przedstawicieli branży pokazujące, że proponowane zmiany uderzają w interesy wszystkich zainteresowanych: abonentów, operatorów i nadawców przekonają rządzących i wycofają się oni ze szkodliwych i nieprzemyślanych zmian.” – mówi cytowany po komunikacie prasowym Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.


9.02.2023

rp.pl Posłowie mają więcej czasu na prace nad PKE

W związku z podjęciem przez sejmową komisję decyzji o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w dniu 6 marca, termin przedstawienia sprawozdania z prac nad Prawem komunikacji elektronicznej przedłużony został do 11 kwietnia. Nie wiadomo jak ostatecznie będą wyglądać prace legislacyjne nad PKE. Redakcja informuje o krążących domysłach, że Sejm zmieni skład Komisji Cyfryzacji tak, aby PiS miał w niej większość i wycofany zostanie wniosek o wysłuchanie publiczne. Obecnie składa się ona z 18 posłów, z czego 9 to posłowie PiS.


8.02.2023

onet.pl Co dalej z Lex Pilot? PiS chce zaprogramować nam piloty na kanały TVP

Gościem Beaty Tadli w programie Onet Rano był Krzysztof Luft - były członek KRRiTV. Rozmawiano o zmianach w ustawie o radiofonii i telewizji, tzw. lex pilot. Mówiono o posiedzeniu komisji cyfryzacji, na którym PiS przegrało głosowanie. Poinformowano, że 6 marca br. ma się odbyć wysłuchanie publiczne, które będzie okazją do dyskusji. Krzysztof Luft mówi o gigantycznej ingerencji w rynek telewizyjny, która może oznaczać ogromne kłopoty, zwłaszcza dla mniejszych uczestników rynku. Wyjaśnia też kto powinien na takim wysłuchaniu się pojawić.

doba.pl Lewiatan: Posłowie wysłuchali apelu pracodawców

Media podają, że sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, odroczyła prace nad projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. O przesunięcie terminu apelowała m.in. Konfederacja Lewiatan. Pracodawcy wyrażali obawy, czy w ciągu jednego dnia możliwe będzie przeprowadzenie w pełni merytorycznej dyskusji, również ze stroną społeczną.

Podano, że 6 marca br. posłowie zorganizują wysłuchanie publiczne w sprawie tej ustawy i przepisów wprowadzających.


7.02.2023

Puls Biznesu, Lex Pilot w służbie władzy

pb.pl Ustawa pilotowa w służbie władzy

Publicysta Jacek Zalewski komentuje wydarzenia wokół Lex Pilot. Pisze: „PiS nie byłoby sobą, gdyby do produktu nawet porządnego formalnie nie przemyciło przepisów społecznie szkodliwych. Dlatego opozycja wnioskowała o odrzucenie przez Sejm obu projektów elektronicznych w pierwszym czytaniu, zaś gdy się nie dało - przynajmniej o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, zamiast automatycznego zatwierdzenia 6 lutego ogromnych ustaw na jednym posiedzeniu komisji”.

Parkiet, Dyskusja o prawie potrwa dłużej 

parkiet.com Dyskusja o prawie potrwa dłużej

Dziennik pisze, że dopiero w marcu rządowe projekty ustawy dla rynku telekomunikacyjnego i nadawców telewizyjnych będą przedmiotem wysłuchania publicznego. Relacjonuje przebieg poniedziałkowego posiedzenia Komisji Cyfryzacji. Jak podaje, po medialnej debacie na wprowadzenie czekają poprawki przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Na stole nadal jest Lex Pilot, które wprowadza zmiany dla telewizji kablowych czy platform satelitarnych (zasada „must carry, must offer” i obowiązek oferowania kanałów à la carte). 

Doszła poprawka prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która daje mu uprawnienie do sprawdzenia jakości sieci i parametrów połączeń u dostawców szybkiego internetu” – powiedział Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM.

Press, Potrzeba dyskusji – komentarz Teresy Wierzbowskiej ze Związku Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan

press.pl Ustawa pilotowa odroczona. Wysłuchanie publiczne 6 marca

Teresa Wierzbowska, prezeska zarządu Związku Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan, skupiającego m.in. nadawców i operatorów telewizyjnych, mówi: „W obecnym kształcie narzucone zostałoby, które kanały znajdą się na pierwszych miejscach na pilocie i zmieniona zostałaby oferta operatorów – poprzez wprowadzenie modelu à la carte. Przez to miliony klientów zapłaciłoby więcej za gorszej jakości ofertę. Trzeba więc patrzeć na to długowzrocznie, a nie tylko w krótkiej perspektywie czasowej. To jednak wymaga dyskusji, której dotychczas zabrakło. (…) „Projektodawca chciał zrozumieć realne konsekwencje tych zapisów. Natomiast w przypadku tej wrzutki, która zmienia przepisy ustawy o radiofonii i telewizji, dyskusji zabrakło. Zabrakło także analizy skutków regulacji. To więc ważne, że teraz będzie przestrzeń na rozmowę, na zrozumienie daleko idących konsekwencji i dla widza, i dla rynku. Podczas tego wysłuchania publicznego chcemy zwrócić uwagę na różne wymiary i różne konsekwencje tych przepisów” – mówi Teresa Wierzbowska.

Fakty, Absurdalne zapisy – Lex Pilot

fakty.pl "Lex pilot" opóźnione. "To będzie czas na to, żeby rząd przemyślał, czy chce się upierać przy tych absurdalnych zapisach"

Maciej Knapik przygotował materiał z posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji. W materiale wypowiadają się politycy opozycji.

To będzie czas na to, żeby rząd przemyślał, czy chce się upierać przy tych absurdalnych zapisach” - podkreśla Jan Grabiec poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący komisji cyfryzacji.

To jest tak szeroka i rewolucyjna zmiana, że wymaga dyskusji i debaty” - dodaje Teresa Wierzbowska ze Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.  

Tok FM, Nagonka na wolne media

tokfm.pl KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media

Gościem Karoliny Lewickiej był Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej, który skomentował "lex pilot".

Każdy w Polsce - dorosły, ale także dziecko - miał pilota w ręku. To, oprócz telefonu komórkowego, najważniejszy instrument publiczny. Tu chodzi o dostępność do telewizji publicznej, która jest telewizją partyjną i która w sposób jednoznaczny, w sposób barbarzyński, kreuje rzeczywistość polityczną. W związku z tym PiS będzie tego pilota używał na wszystkie sposoby, jeżeli uda mu się uzyskać do niego dostęp. Mamy coś w rodzaju wojny o pilota. Nie leci z nami pilot, leci z nami PiS, który tego pilota chce przejąć” - powiedział Krzysztof Mieszkowski.


6.02.2023

Ceo.com.pl, Będzie publiczne wysłuchanie

ceo.com.pl Posłowie umożliwili dyskusję nad ustawą Lex Pilot

W komunikacie prasowym PIKE podało, że posłowie umożliwili dyskusję nad ustawą nazywaną Lex Pilot. Cytowany jest Jerzy Straszewski, prezes PIKE.

Umożliwienie wysłuchania publicznego, jest jednym z kroków o jakie od wielu tygodni zabiegaliśmy. Dotychczas strona rządowa unikała debaty nad zgłoszonymi w listopadzie zmianami, kompletnie zmieniającymi dobrze funkcjonujący i będący jednym z najtańszych w Europie rynek płatnej telewizji. - Mamy nadzieję, że liczne argumenty przytaczane przez przedstawicieli branży pokazujące, że proponowane zmiany uderzają w interesy wszystkich zainteresowanych: abonentów, operatorów i nadawców przekonają rządzących i wycofają się oni ze szkodliwych i nieprzemyślanych zmian – mówi Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. 

Press, Operatorzy ostrzegają przed kosztami wdrożenia Lex Pilot

press.pl Dziś sejmowa komisja zajmie się ustawą pilotową. Operatorzy ostrzegają przed wysokimi kosztami wdrożenia

Jak szacuje PIKE, przewidziane w tzw. ustawie pilotowej wdrożenie modelu zakupu przez klientów pojedynczych kanałów może kosztować rynek setki milionów złotych. Projektem 6 lutego ma zająć się sejmowa komisja, która także do tego dnia miała złożyć Sejmowi swoje sprawozdanie z prac. Jak podała PIKE, model à la carte będzie znacznie droższy niż obecny pakietowy i w konsekwencji mniej dostępny dla klientów. "Model à la carte zahamuje rozwój rynku i wygeneruje setki milionów kosztów wdrożenia dla operatorów, co przełoży się na wzrost cen dostępu do telewizji płatnej".

Wp.pl, PiS przegrywa głosowanie w Komisji Cyfryzacji

wiadomości.wp.pl Zwycięstwo opozycji w Komisji Cyfryzacji. "Lex pilot" odroczone

Na posiedzeniu komisji cyfryzacji PiS przegrało w poniedziałek głosowanie. Media piszą o aspektach politycznych i podają, że  za uchwałą o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego było dziewięciu członków komisji, przeciw również dziewięciu. O wyniku głosowania zadecydował głos przewodniczącego Komisji Cyfryzacji, którym jest Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej.


5.02.2023

Fakty, Rząd chce zaprogramować piloty Polaków

fakty.tvn24.pl Fakty 5 lutego 2023

W niedzielnym wydaniu Faktów w TVN ukazał się materiał o Lex Pilot, w którym wypowiedział się Jerzy Straszewski, prezes PIKE. Zmiany w prawie w kontekście modelu telewizji a la carte skomentowali też Teresa Wierzbowska ze związku Pracodawców Prywatnych Mediów oraz Albert Kuźmicz z Vectry.


3.02.2023

TVN24, Ingerencja w przyzwyczajenia Polaków i brak dialogu z rynkiem

tvn24.pl Członek KRRiT o lex pilot: magiczna wiara, że pierwsze miejsca na liście wyborczej są "biorące"

Gościem "Wstajesz i wiesz" był profesor Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Jest pewna magiczna wiara, że pierwsze miejsce na liście wyborczej jest miejscem biorącym” – powiedział o Lex Pilot w kontekście zapisów udostepnieniu pierwszych pięciu miejsc na pilocie dla telewizji publicznej. „Ludzie poruszają są utartymi ścieżkami, to jest jakaś ingerencja. Ja bym powiedział, że to realizuje pewną zasadę, która od dawna obowiązuje. Zasadniczy problem polega, że nie rozmawiano z rynkiem, ze wszystkimi stronami, które powinny się wypowiedzieć - mówił.


2.02.2023

Fakty, Próba programowania pilota pod wybory

fakty.tvn24.pl Lex pilot w sejmowej komisji. "Przyspieszenie działań, które mają zmienić wynik wyborów"

Fakty wyemitowały materiał o Lex Pilot. Podały, że działania partii rządzącej, takie jak próba programowania Polakom pilota, to nic innego jak chęć zaprogramowania wyborczego wyniku. W materiale wypowiadali się politycy opozycji, którzy negatywnie wypowiadali się o Lex Pilot. 


1.02.2023

Wnp.pl, Zmiany redakcyjne, nie merytoryczne

wnp.pl Prywatne media alarmują: Polacy dostaną gorszą ofertę, za którą zapłacą więcej

Branża operatorów i nadawców podtrzymuje dotychczasowy apel o usunięcie szkodliwych zapisów do ustawy o Radiofonii i Telewizji, ponieważ nadal z poprawek nie zniknęły szkodliwe dla abonentów i rynku przepisy, w tym uprzywilejowanie na pilocie programów telewizji publicznej, wybieranie kanałów obowiązkowych przez KRRiT oraz narzucenie sprzedaży telewizji w modelu pojedynczych kanałów.

Wbrew wcześniejszym sygnałom ze strony władz, zapowiadającym złagodzenie szkodliwych przepisów Lex Pilot, aktualna rządowa propozycja jest nadal szkodliwa dla rynku i wymusza całkowitą zmianę modeli biznesowych. Po analizie poprawek podtrzymujemy wszystkie dotychczas zgłaszane przez branżę uwagi. Proponowane przez rząd regulacje rynku telewizyjnego powinny zostać w całości wykreślone z projektu, gdyż ich wprowadzenie w życie uderzy we wszystkich uczestników rynku płatnej telewizji w Polsce, w tym przede wszystkim abonentów, którzy zapłacą znacznie więcej za mniej. Lex Pilot oznacza cios w świetnie działający rynek płatnej telewizji w naszym kraju, dziś będący jednym z najbardziej konkurencyjnych i najtańszych w Europie. Z zadowoleniem powitaliśmy zgłoszony wniosek o wysłuchanie publiczne, który w pewnym stopniu ma zastąpić dotychczasowy brak konsultacji w procesie legislacyjnym, ale wymaga to jeszcze pozytywnej opinii biura legislacyjnego Sejmu oraz uchwały Komisji Cyfryzacji na kolejnym posiedzeniu wyznaczonym 6 lutego.” – mówi Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.


30.01.2023

Dziennik Gazeta Prawna, Intencja źle zrozumiana

serwisy.gazetaprawna.pl Lewandowski na temat inwigilacji: Nasza intencja nie została dobrze zrozumiana [WYWIAD]

W dzienniku ukazał się wywiad z Pawłem Lewandowskim, podsekretarzem stanu w KPRM Cyfryzacja. W odpowiedzi o plany uprzywilejowania TVP na pierwszych pozycjach na pilocie powiedział:

Nadal chcemy, aby pierwszych pięć miejsc na liście kanałów każdego operatora na-leżało do telewizji publicznej, w kolejności: TYP i, TYP 2, TYP 3, TYP Info i TYP Kultura. Jednak zasada must carry/must offer obejmie również Polsat, TVN, TV4 i TV Puls - z tym że o ich kolejności na pilocie zdecydują operatorzy. (…) KRRiT będzie mogła wyznaczyć jeszcze 10 kanałów, bez przyznawania im miejsc na pilocie - jeżeli uzna, że z jakichś powodów ważne jest, aby społeczeństwo miało do nich dostęp”.

Paweł Lewandowski odniósł się też do planów wprowadzenia modelu a la carte. 

To są zmiany na korzyść konsumenta. Nie będzie już musiał kupować całego pakietu, żeby uzyskać dostęp do jednego kanału. Będzie mógł wybrać tylko te stacje, które go interesują. Teraz np. kluczowe stacje informacyjne są oferowane tylko z innymi kanałami - których ludzie nie oglądają. A muszą za nie płacić. Większy wybór będzie miał też operator telewizji płatnej, na którym nadawca nie wymusi już zakupu grupy kanałów”.


27.01.2023

Parkiet, Lex Pilot wciąż na stole

parkiet.com.pl PiS może wycofać się z części pomysłów dla rynku TMT

Lex pilot ciągle jest na stole, ponieważ z tych przepisów nie wycofała się partia rządząca. Jak podaje Parkiet „płatne telewizje obawiają się również obowiązku przygotowania ofert a la carte, gdzie widz może zakupić dostęp do kanału poza pakietem”.

Wyborcza.pl, Ustawy pomogą wygrać wybory?

wyborcza.pl "Nie obawiamy się wygranej". PiS szyje ustawy tak, żeby nie stracić władzy

Portal podaje, że Sejm pracuje nad ustawą Lex Pilot, która faworyzuje TVP.

"Ma zdewastować rynek medialny, który został zbudowany przez lata, i ma pomóc wygrać wybory za pomocą telewizji publicznej i mediów publicznych" - komentuje poseł KO Grzegorz Napieralski.

Onet, PiS przegrało na komisji

onet.pl PiS przegrało na komisji cyfryzacji. Chodzi o kontrowersyjny projekt

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii po wniosku formalnym opozycji odrzuciła większością głosów 9:8 projekt ustawy.


26.01.2023

Tvn24.pl, Oświadczenie Izb gospodarczych w sprawie Lex Pilot

tvn24.pl Izby gospodarcze ostrzegają. "Rząd przejmie też kontrolę nad pilotami Polaków"

Izby gospodarcze w przesłanym mediom oświadczeniu podały, że ustawa "lex pilot", którą Sejm przyjął w pierwszym czytaniu w styczniu, wciąż nie trafiła do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, ponieważ jej posiedzenia odwoływano kilka razy. Izby reprezentujące  nadawców i operatorów zaapelowały o wstrzymanie prac nad ustawą i uczciwe konsultacje rynkiem.

rp.pl, Brak dyskusji o Lex Pilot

rp.pl Kontrowersyjna ustawa PiS odsunięta w czasie. Rząd przegrał głosowanie w komisji

Portal pisze o posiedzeniu komisji sejmowej z 26 stycznia, już kilka razy przekładanej, na której miały być omawiane przepisy dla wartego ponad 40 mld zł rynku telekomunikacyjnego i telewizyjnego. Jak podało, kolejne odroczenie oznacza brak dyskusji publicznej na temat przepisów nazywanych Lex Pilot, które dotyczą nadawców i operatorów płatnych telewizji.


23.01.2023

wirtualnemedia.pl, Ujednolicony początek list na dekoderach

wirtualnemedia.pl Część krajów europejskich z ujednoliconym początkiem list na dekoderach

Jeśli Lex Pilot wejdzie w życie pierwsze 5 miejsca na dekoderach sieci kablowych i platform cyfrowych będzie przeznaczone dla TVP, a kolejne 30 będzie wskazane przez przewodniczącego KRRiT.

Będziecie sterowali pierwszymi 35 kanałami. Rząd w czasie PRL miał radiowęzeł w każdym zakładzie pracy i przemawiał do ludzi, którzy tam pracowali. Dzisiaj PiS chce mieć radiowęzeł w każdym naszym domu i chce mówić do ludzi codziennie przez odbiornik telewizyjny. Chciałem powiedzieć paniom i panom z PiS-u, że 70 proc. Polaków nie chce oglądać Telewizji Polskiej. To badania oglądalności, a nie moje wymysły” – mówił podczas sejmowej debaty poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.


20.01.2023

wirtualnemedia.pl, Lex Pilot zniszczy rynek płatnej TV

wirtualnemedia.pl Wartość rynku płatnej telewizji w Polsce wyniosła 1,5 mld euro w 2022 roku

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, zrzeszająca operatorów kablowych podzieliła się raportem dotyczącym znaczenia sektora płatnej telewizji. Raport został przygotowany przez globalną firmę doradztwa strategicznego Arthur D. Little, która zbadała rynek mediów w takich krajach jak Włochy, Polska, Czechy, Francja, Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania oraz USA. Czytamy, że bogata oferta pakietowa płatnej telewizji w Polsce jest jedną z najtańszych w Unii Europejskiej, a rynek jednym z nielicznych z prognozami dalszego wzrostu wobec nasilającej się konkurencji globalnych serwisów streamingowych (OTT).

Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej: „Jak pokazało badanie, telewizja jest ważna dla Polek i Polaków, którzy – ze względu na bogactwo dostępnych treści – średnio przed telewizorem spędzają więcej czasu niż mieszkańcy większości porównywanych krajów. To średnio ponad cztery godziny dziennie. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Włosi, którzy oglądają TV niecały kwadrans dłużej. Płatna telewizja w Polsce radzi sobie dziś bardzo dobrze walcząc o widza z zagranicznymi serwisami OTT. Wejście w życie Lex Pilot osłabi świetnie funkcjonujący rynek płatnej telewizji w Polsce, który zapewnia widzom także szeroki zakres kanałów regionalnych i lokalnych wzmacniających tożsamość różnych obszarów Polski.”

Albert Kuźmicz, doradca zarządu w Vectra: „Średnia cena pakietu w Polsce to 11 EUR, a średnia liczba kanałów to 116, w tym wiele w jakości HD. W sąsiednich Czechach trzeba zapłacić średnio 18 EUR za 95 kanałów, a w Holandii jest już ponad dwa razy drożej niż w Polsce, bo za 74 kanałów klienci płacą tam aż 24 EUR. Opłaty w USA są jeszcze wyższe i wynoszą w przeliczeniu 91 EUR za 238 programów. Badanie wyraźnie pokazuje, że polski rynek płatnej telewizji ma bardzo rozbudowaną ofertę za którą klienci płacą relatywnie niewiele. Proponowane zmiany zniszczą ten dobrze funkcjonujący rynek.”


19.01.2023

Parkiet, Raport PIKSEL o rynku płatnej TV w Polsce na tle innych krajów

parkiet.com Raport: rząd bije w rosnący sektor

Polska to jeden z nielicznych rynków płatnej telewizji, które do 2027 r. zyskają na wartości. Zdaniem specjalistów Arthur D. Little pakiety płatnej telewizji, z których może korzystać polski widz, należą do najtańszych w Unii Europejskiej. Z kolei pod względem udziału branży w PKB w gronie analizowanych rynków Polskę wyprzedziła tylko Wielka Brytania (0,26 proc.). W Polsce penetracja usługami płatnej telewizji (relacja liczby subskrypcji do liczby gospodarstw domowych) to już 88 proc., a udział w PKB tego sektora – o wartości szacowanej na 1,5 mld euro – wynosi 0,25 proc.

Rzeczpospolita, Konfederacja Lawiatan: Lex Pilot – zapisy niepokojące i bulwersujące

rp.pl Konfederacja Lewiatan o prawie komunikacji: niepokojące i bulwersujące

Konfederacja Lewiatan reprezentująca interesy firm wydała komunikat, w którym odnosi się do zapisów dotyczących rozszerzenia uprawnień służb o dostęp do danych o użytkownikach komunikatorów internetowych i poczty e-mail.  Zauważono, że inne organizacje, zrzeszające operatorów telekomunikacyjnych i nadawców krajowych krytykują PKE za rządowy dopisek określany mianem „Lex Pilot”.


17.01.2023

egospodarka.pl, Lex Pilot wśród największych zagrożeń dla funkcjonowania mediów

egospodarka.pl Branża medialna i audiowizualna - trendy 2023

Portal informuje, że jednym z najważniejszych zagrożeń dla zasad funkcjonowania rynku mediów odbiorców programów telewizyjnych w 2023 roku jest rządowy projekt ustawy "lex pilot". Zdaniem ekspertów proponowane zmiany są zagrożenie dla wolności mediów. Ustawa osłabia polski rynek telewizyjny, a dla wielu mniejszych kanałów lokalnych wypchnięcie ich z pierwszych pozycji będzie miało decydujący wpływ na zasadność ich dalszego funkcjonowania.


16.01.2023

Wirtualnemedia.pl, Co czeka klientów płatnej telewizji jeśli w życie wejdzie "Lex Pilot"

wirtualnemedia.pl Które kanały mogą zniknąć z rynku? „Specjalistyczne, polskie i dokumentalne”

Sejm nie odrzucił „Lex Pilot”. Co czeka klientów płatnej telewizji jeśli w życie wejdzie "Lex Pilot": chaos, zubożenie oferty programów, ryzyko wyłączania kanałów, a przede wszystkim wielokrotne wzrosty opłat za telewizję. Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE): „Szkodliwe zmiany w prawie uderzą we wszystkich uczestników rynku płatnej telewizji w Polsce: operatorów, nadawców, twórców, ale przede wszystkim uderzą one w klientów, czyli osoby dziś wykupujące dostępy do telewizji płatnej. To 67 proc. gospodarstw domowych. Na skutek przesunięcia kolejności na pilocie znacząco osłabi się też pozycja kanałów lokalnych popularnych w mniejszych miejscowościach. Dziś te kanały na pilotach często ustawione są na pierwszych miejscach, ponieważ pełnią bardzo ważną, misyjną rolę dla lokalnych społeczności. To tam szukają najważniejszych informacji dotyczących ich regionu.”

Money.pl, “Bild” I "Deutsche Welle" o Lex Pilot

money.pl O "Lex Pilot" mówią nawet w Niemczech. "Polacy skazani na telewizję państwową"

Media niemieckie przekonują, że nadawca państwowy TVP jest w Polsce "instrumentem propagandy rządowej". Autor tekstu Hans-Joerg Vehlewald, cytowany przez "Deutsche Welle", nazywa nowe przepisy "bezwstydną ingerencją w wolność mediów".

natemat.pl, Władza nie gra fair

natemat.pl „Lex pilot” – władza gra nie fair

Krzysztofa Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" pisze o przygotowaniach rządu do procedowania ustawy, która ingeruje w ład medialny na polskim rynku.

Wyborcza.pl, Kanały TVP nie są ulubionymi Polaków

wyborcza.pl Jarosław Kaczyński, pan twojego pilota TV. Dzięki niemu obejrzysz "ulubione kanały"

Komentarz Agnieszki Kublik „Cóż z tego, że podejrzane o niezgodność z prawem europejskim? Cóż z tego, że podejrzane o handlowanie głosami wyborczymi?”. Dziennikarka podała argumenty, z których wynika, że programy TVP wcale nie są ulubionymi kanałami Polaków. Powołując się na dane Nielsen Audience Measurement przedstawiła najpopularniejsze stacje telewizyjnych. Zauważyła, że grupie tzw. komercyjnej (16-49 lat) prowadzi TVN. Dalej Polsat, TVP 1, TVP 2. Z kolei w tej największej grupie wśród 20 najczęściej oglądanych kanałów nie ma TVP Kultura, a jest np. TVN 7, TV Puls czy TV 4 i TTV. Powołała się też na badanie CBOS-u które informowało, jak Polacy ufają stacjom telewizyjnym. Wyszło, że TVP jest oceniana najgorzej. Ma najwięcej ocen złych, najmniej dobrych i już drugi raz z rzędu jest na minusie (jako jedyna).

Starsze publikacje

2.12.2022

wiadomosci.wp.pl "TVP przejmuje piloty", czyli media rządowe i długo nic. Rząd programuje Polakom listę kanałów telewizyjnych

money.pl Rząd chce na nowo zaprogramować piloty Polaków. Skorzysta TVP

wiadomosci.wp.pl "TVP przejmuje piloty", czyli media rządowe i długo nic. Rząd programuje Polakom listę kanałów telewizyjnych

3.12.2022

fakty.tvn24.pl Ustawa pilotowa "wywraca" rynek i media. "Zagrożenie dla pluralizmu", "To niepoważne"

4.12.2022

wirtualnemedia.pl Rząd wzmacnia TVP kosztem stacji prywatnych. Gorzej i drożej dla widzów

13.12.2022

wirtualnemedia.pl Sieci kablowe krytykują projekt rządu. „Ustawowy zamach na pilota"

wlkp24.info „Zamach na pilota TV”? PIKE wysyła list otwarty w sprawie „ustawy pilotowej”

14.12.2022

rp.pl Kanały TVP zajmą obowiązkowo pierwsze pozycje na pilocie. Tak chce rząd PiS

zawszepomorze.pl „Ustawa pilotowa” trafiła do Sejmu. Telewizja rządowa będzie miała priorytet?

16.12.2022

lewiatan.org Apel izb gospodarczych w sprawie tzw. lex pilot

19 grudnia 2022 

fakty.tvn24.pl PiS chce zmienić kolejność kanałów w telewizji. "Jeżeli ta ustawa wejdzie, to po prostu rynek się zawali"

youtube.com PIS chce zmienić kolejność kanałów telewizyjnych. „Jeśli to prawo wejdzie, rynek po prostu się załamie

techno-senior.com Lex Pilot – urzędnicy zaprogramują piloty telewizyjne

20.12.2022

natemat.pl "Rynek się zawali". PiS chce zmienić kolejność kanałów w telewizorach – na korzyść TVP

2.01.2023

goniec.pl Lex pilot. Eksperci nie zostawiają suchej nitki na ustawie. "Szkodliwe regulacje"